Sofya Ekspresi, Sofya Gezi Rehberi

İstanbul’dan Sofya’ya trenle gitmek için ilk önce Schengen vizesi almanız gerekiyor. Malum Bulgaristan AB üyesi. İstanbul’dan Sofya’ya tren akşam saat 22.40’da Halkalı’ dan hareket ediyor. Tren biletini sadece Sirkeci garında yer alan gişeden alabiliyorsunuz. Yani internetten ya da başka yerden alma şansınız yok. Trenin kalkış saatinden önce Sirkeci garından trenin kalkacağı Halkalı Tren İstasyonu’na otobüsler kalkıyor. Otobüsler Halkalı’ da bulunan tren istasyonuna vardıktan sonra hemen trene geçiyorsunuz. Tren kalkması gereken tam saatinde yani saat 22.40 da hareket ediyor. Görevliler biletlerinize göre sizleri yerlerinize yerleştiriyor.

Tren hakkında birkaç şey söylemek istiyorum. Trende birkaç şekilde seyahat etme şansınız var. Bunlardan biri yataklı vagonlarda seyahat etmek. Bu vagonlarda kalmak istiyorsanız biletinizi alırken belirtmeniz ve ona göre ücret vermeniz gerekiyor. Yataklı vagonlar haricinde isterseniz koltuklu vagonlarda da seyahat edebilirsiniz. Biz 2 kişilik yataklı vagonda kaldık. Bizim vagonumuzun içinde bir masa, bir lavabo ve mini bir buzdolabı vardı. Oturduğumuz koltuklar yatağa dönüşüyor. Diğer yatakta yukarıdan açılıyor. Yani yatakları açtığınızda iki katlı yatak olmuş oluyor. Trende iki tane – bir alaturka bir de alafranga- tuvalet var. Yani, yaklaşık 10 vagon için 2 tane tuvalet bulunuyor. Bizim kaldığımız bölümde tüm vagonlar yataklıydı.

Tren İstanbul’dan hareket ettikten sonra sizi iki tane kontrol noktası bekliyor. Biri Türkiye çıkışında, diğeri de Bulgaristan sınırında sizi pasaport ve vize kontrolü bekliyor. Bu kontrollerde herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Zaten tren görevlileri çok yardımcı oluyor ve size ne yapmanız gerektiğini söylüyorlar.

Sabah saat 08:45 gibi tren Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya varıyor. Tren garı şehir merkezinden 2-3 km uzaklıkta. Bu arada Tren garı ana otobüs terminaline ve uluslararası otobüs terminaline çok yakın. Yürüme mesafesiyle otobüs terminallerine ulaşabilirsiniz.

Bizim kaldığımız otel Vitoşa bulvarına çok yakın olduğu için ilk gezi durağımız Vitoşa Caddesi/Bulvarı… Bu cadde Sofya’nın en hareketli caddesi. Cadde trafiğe kapalı bir cadde. Caddede farklı dünya mutfaklarına ait restoranlar, kafeler ve alışveriş mağazaları bulunuyor. Bu caddede gül yağı içeren, gül kokulu ürünler satan güzel dükkanlar da var.

Alexander Nevsky katedrali

Bu caddeyi gezdikten sonra 15-20 dk yürüyerek Bulgar Ortodoks katedrali olan Alexander Nevsky katedraline ulaşabilirsiniz. Katedral Osmanlı Rus savaşında ölen askerlerin anısına inşa edilmiş. Çan kulesinin üstünde olan haç ve kulenin üstü tamamen altın kaplamadan yapılmış. Çanın sesi 30 km uzaktan bile duyulabiliyormuş. İsterseniz katedralin içini gezebiliyorsunuz.

Boyana Kilisesi

Sofya’daki ikinci gündeki ilk durağımız Boyana Kilisesi… Bu kilise şehir merkezinin dışında olduğu için şehiriçi otobüslerini kullanmanız gerekli. (64 numara). Otobüsten indikten sonra kiliseye varmanız için biraz yokuş yürümeniz gerekli ama kilisenin bulunduğu yer de çok güzel. Etraf yeşillik ve ağaçlık. Genellikle iki üç katlı lüks villalar var. Kiliseye giriş ücretli. Sıra bekledikten sonra belli bir sayıda kişi içeri alıyorlar. İçeri girdikten sonra size uymanız gereken kuralları anlatıyorlar. Daha sonra kilisenin iç kısmına alıyorlar. Kilise çok küçük bir kilise ama 1259 yılından kalma duvarlarındaki freskleri mutlaka görmeniz gerekli. Zaten kilise UNESCO tarihi ve kültürel miras listesinde yer alıyor. Kilisenin bahçesinde 1917’de ölen Bulgar kraliçesinin mezarlığı bulunuyor. Kilisenin içini 10 dakika ziyaret edebiliyorsunuz. Kiliseyi ziyaret ettikten sonra kilisenin bulunduğu çevreyi gezebilirsiniz, yeşilliğin içinde oturup dinlenebilirsiniz.

Borisova Gradina

Bundan sonraki durağınızda biraz park havası alıp ağaçların içinde yürüyüş yapmak isterseniz mutlaka Borisova Gradina parkına gitmenizi öneririm. Parkın içine su göletleri yapmışlar ve bu göletlerin içinde bir sürü nilüfer çiçekleri var. Parkta yürüyüş\spor yapanlara, bisiklet sürenlere, piknik yapanlara ve bizim gibi parkı merak edip görmek isteyen insanlara denk gelebilirsiniz. Gerçekten şehrin stresinden uzak huzur verici bir ortam. Parkın çıkışında bir de komünizm anıtı bulunmakta. Parka kadar gelmişken bu anıtı da görmenizi tavsiye ederim. Bu arada Sofya ile ilgili önemli bir bilgi vermek istiyorum. Otobüs ve sokak levhalarında yazılar Bulgarca yazıyor. Bulgar alfabesi de bizim alfabemizden çok farklı olduğu için biraz zorluk yaşayabilirsiniz.

Sofya Ekspresi, Sofya Gezi Rehberi” için bir yorum

  • Ağustos 3, 2019 tarihinde, saat 12:34 pm
    Permalink

    Çok detaylı ve bilgilendirici bir yazı olmuş, teşekkürler yeni yazılarınızı bekliyoruz

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir